Hostia

Marián Balázs

(1966, Košice). Pred novembrom 1989 spoluzakladateľ a redaktor kresťanského samizdatového časopisu Zrno. Signatár petície Niekoľko viet. Bol sledovaný vtedajšou Štátnou bezpečnosťou. V rokoch 1990 - 2010 člen rehole františkánov. V roku 1996 vysvätený za kňaza. V roku 2000 doktor filozofie v odbore sociálna práca na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Streetworker, terapeut, externý poradca predsedu vlády SR pre oblasť cirkví, spolupracovník Teologického fóra, publicista (Listy, Domino fórum, Domino efekt, Eurodomino, SME), šéfredaktor vydavateľstva Serafín. Venuje sa otázkam politickej a sociálnej etiky a tzv. pamäti národa.

Andrej Bán

Andrej Bán (1964, Bratislava), fotoreportér, novinár, predseda humanitárnej organizácie Človek v ohrození, spoluzakladateľom knižnice EKO-FOTO a občianskeho združenia Slovak documentary Photo. Žije v Bratislave. Od roku 2003 vykonáva fotografickú a publikačnú činnosť v slobodnom povolaní: Instinkt, Domino fórum, Formát, Reflex, .týždeň, reportáže z krízových oblastí sveta (Irán, Pakistan, Balkán, Kosovo, Gruzínsko), reportáže zo zahraničných ciest. Kurátor viacerých výstav na Mesiaci fotografie v Bratislave, lektor fotografických dielní na Letnej fotoškole v Poprade. Spolupracuje so zahraničnými časopismi a agentúrami. Autor kníh (Iné Slovensko, Kosovo), námetov a scenárov dokumentárnych filmov.

Martin Barčík

Martin Barčík (*1973) sa narodil v Žiline. Vyštudoval Dejiny umenia a kultúry na Trnavskej univerzite. Je autorom divadelných hier, kabaretov, rozhlasových a televíznych scenárov, básní a piesňových textov. V roku 1996 dostal od Nadácie Krajina harmónie cenu Tracyho tigra za tvorivý čin roka. Za dokumentárny film Dajte nám robotu (scenár a réžia) získal ocenenie na medzinárodnom televíznom festivale Zlatý žobrák (1999). Divadelná hra Baltazár Banán bola ocenená na súťaži pôvodných slovenských dramatických textov pre deti a mládež Artúr 2005. Autor sa angažuje v spoločenskom živote, spolupracuje s neziskovými organizáciami a v rokoch 2007 – 2011 bol hovorcom Mesta Žilina.

Česko – Slovenská SLAM POETRY exhibícia

Slam poetry je súťaž v autorskom prednese poézie. Ide o stále sa rozširujúci fenomén v oblasti vlastnej tvorby. V rámci Knihkupeckej noci v piatok v Artfore sa predstavia borci zo Slovenska a z Čiech. Ste srdečne pozvaní dať im najavo čo si o ich poézii myslíte!

Chinawoman

Piesne od Chinawomanmanévrujú medzi veľkolepými retro-motívmi a prekvapujúcou úprimnosťou“ (music.com.ua, máj 2010) - sú tragikomické, melodické, sentimentálne a vznášajú sa v tajomnom pôvabe.

 

Pre fanúšikov Nico, Leonarda Cohena, Devotchky a Marca Almonda.

 

Na ZLF v stredu 5. 10. 2011, 20.00, Stanica

Miro Cipár

Miroslav Cipár je maliar, grafik, sochár, dizajnér, ilustrátor, politik, nositeľ mnohých ocenení, vrátane najvyššieho štátneho vyznamenania Radu Ľudovíta Štúra I. triedy. Samostatne vystavoval v zahraničí vo viac ako jedenástich metropolách sveta, a rovnako na Slovensku. Ilustroval viac ako 300 knižných titulov. Keby sme cestovali po Slovensku a mali počítať logá miest, inštitúcií a spolkov, ktoré navrhol Miro Cipár, nedopočítali by sme sa. Miro Cipár má dve monografie, ktoré mu pripravil znalec jeho tvorby Fedor Križka a dotvárali ich ďalší významní autori. Je zakladajúcim členom novembrovej Verejnosti proti násiliu.

Igor Derevenec

Venuje sa maľbe, ilustrácii, komerčnej grafike, 2D, 3D animácii, strihu a postprodukcii videa. Ilustroval aj všetky knihy knihy Braňa Jobusa. Žije v Bratislave spolu so svojou ženou Marcelou a synmi Filipom a Ondrejom.

Na festivale v piatok 7.10. počas kníhkupeckej noci bude maľovať pred zrakmi divákov a vytvorí celkom nový obraz.

Lucia Droppová

(1981), patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov najnovšej generácie autorov slovenskej fantastiky. V roku 2003 získala cenu Opica, ktorú pre začínajúcich autorov vyhlasoval sci-fi klub Planéta opíc. Na septembri 2007 prebrala cenu za 3. miesto v Poviedke Istroconu a o dva mesiace neskôr získala sošku Ceny Fantázie. Tú dokázala ako doteraz jediný autor v roku 2009 získať znovu. V rovnakom roku zvíťazila aj v celoslovenskej literárnej súťaži O dúhovú lampu z krajiny Zázračno v kategórii próza pre deti a mládež. Koncom roka 2010 vydala svoju prvú knihu, zbierku poviedok Vyššie záujmy. Ďalšie informácie o autorke prináša stránka luciadroppova.eu .

na žlf v utorok 4.10. 2011 v Artfore o 18,00

Ľubomír Feldek

Narodil sa 9. októbra 1936 v Žiline. Študoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave slovenský jazyk a literatúru. Už počas štúdií začal pracovať ako redaktor vo vydavateľstve Mladé letá. Odtiaľ musel v októbri 1958 odísť. V rokoch 1960 – 1961 pracoval ako redaktor závodného časopisu v Nižnej na Orave. V rokoch 1961 – 1973 bol spisovateľom v slobodnom povolaní a od roku 1973 do roku 1986 vedúcim redaktorom oddelenia pôvodnej a prekladovej poézie v Slovenskom spisovateľovi, pracoval aj ako dramaturg divadla Poetického súboru Nová scéna v Bratislave. V januári 1989 protestoval proti zatknutiu Václava Havla, podpísal manifest Niekoľko viet a v novembri sa podieľal na založení hnutia Verejnosť proti násiliu. Žije v Bratislave, píše, prekladá, pravidelne prispieva do viacerých médii.

na žlf v pondelok 3.10.2011 o 16,00 v Artfore

Zuzana Fialová

(1974)

Slovenská herečka, členka činohry SND. Ukončila hudobno-dramatický odbor na Konzervatóriu v Bratislave a v roku 1998 herectvo na činohernej fakulte VŠMU. Je vášnivou čitateľkou. K jej obľúbeným autorom patrí Dostojevskij, Tolstoj, ale i Terry Pratchett, Dick Francis, Zdena Frybová, Alesandro Barrico, Italo Calvino, Virginia Woolfová, či Franz Kafka. Hrala v mnohých divdelných predstaveniach (Anna Kareninová, Faust, Tri sestry), filmoch (napr.Jahodové víno, Obsluhoval jsem anglického krále, Lidice), seriáloch (Kriminálka staré mesto). Je držiteľkou viacerých ocenení (Talent 2003, nominácia v Českej republike na Radoka nominácia na Dosky 2004 na prehliadke Divadelná Nitra, Cena Literárneho fondu, cena OTO 2006, 2007 v kategórii herečka) Má syna Dávida .

na žlf v pondelok 3.10. 2011 Artforum o 18:00

Foto Matúš Zajac